Highlights | Literatuur en poëzie

AFGELAST Elena Beelaerts van Blokland: ‘Ach freule – op zoek naar de plantagehouder in mijn familie’

 

AFGELAST

Elena Beelaerts van Blokland: ‘Ach freule – op zoek naar de plantagehouder in mijn familie’

De lezing met schrijver Elena Beelaerts van Blokland over haar boek ‘Ach freule – op zoek naar de plantagehouder in mijn familie’ wordt verplaatst maar een latere datum in 2026.

Elena Beelaerts van Blokland ontdekte dat zij afstamt van plantagehouders in Suriname. Haar voorvader Theodore Bray liet tot slaafgemaakten werken op zijn plantage, en maakte tekeningen van het dagelijks leven op de plantage. Hierover schreef ze het boek Ach freule.

Tijdens deze avond vertelt Elena het verhaal over de plantage van Theodore Bray aan de hand van zijn tekeningen. Daarbij gaan we met elkaar in gesprek over onze koloniale geschiedenis, met name in Suriname en over de vraag op welke manier deze geschiedenis tot op de dag van vandaag een rol speelt in onze samenleving. Door gezamenlijk de tekeningen uit de slaventijd te bekijken, ontstaan nieuwe perspectieven.

Over de auteur
Elena Beelaerts van Blokland studeerde aan de Willem de Kooning Academie in Rotterdam en De Ateliers in Amsterdam. Haar kunst is internationaal geëxposeerd en opgenomen in musea, bedrijfs- en particuliere collecties. Ach freule is haar eerste boek.

Over het boek
Als Elena’s grootmoeder ouder wordt en haar gedachten maar blijven uitgaan naar de verdwenen vader van haar moeder, gaat Elena naar hem op zoek en stuit daarbij op een onvermoed en nieuw verhaal in haar familie: dat van slavenhouder Theodore Bray in Suriname.

Altijd al voelde Beelaerts van Blokland zich niet op haar gemak met de status van freule. De ontdekking van deze voorvader maakt dat zij haar relatie tot haar adellijke naam opnieuw moet bezien. Hoe is het verhaal van Theodore uit hun familiegeschiedenis verdwenen? Elena schetst een beeld van het plantageleven in Suriname, hoe gewoon de gruwelijkheden waren, hoe gereguleerd. Ze laat zien hoe pijnlijk een wereld is die geordend wordt naar ras, en welke verhalen wij vertellen om onszelf vrij te pleiten.

Een van de thema’s van Heel Nederland Leest is 50 jaar onafhankelijkheid van Suriname. Een ander thema is Terug naar je roots, familiebanden.

(foto: Merlijn Doomernik)

 

Locatie en kaartverkoop:

Waar: De Oude Veiling (grote zaal), Marktstraat 19, Aalsmeer
Wanneer: woensdag 12 november 2025
Aanvang
: 20.00 uur (zaal open 19.30 uur)
Entree en Kaartverkoop:
Regulier entree: € 15,00; Jongerenticket (16-25 jaar) € 7,50; online te koop in de KCA Ticketshop
Kortingkaartje voor biebleden: € 12,50; online te koop bij De Bibliotheek Amstelland
Voor kinderen tot 16 jaar is de entree gratis, mits onder begeleiding van een betalende volwassene.
Kaartjes zijn ook verkrijgbaar aan de zaal, mits stoelen beschikbaar.

 

IN SAMENWERKING MET:

Logo De Bibliotheek Amstelland en Bruna